Personnel

Our professional staff supports children with passion and positive energy in their daily efforts

Meet

our wonderful staff

Martyna Lewańska

Martyna Lewańska

Director
I graduated from pedagogical studies at the Faculty of Pedagogy at the Academy of Special Education. Maria Grzegorzewska in Warsaw. As the director of the preschool and nursery, I am responsible for the organization of the preschool's work. During my studies and several years of work in the profession, I gained extensive experience working with children. I often take steps to develop, gain new knowledge and experience by participating in numerous trainings, workshops and courses. My priority is for the children to feel safe in the preschool, so that they know that they can count on the support of adults. I try to provide children in our preschool with a large space to discover the world around them. Privately, I am happy to participate in charity events. I like to spend my free time with my loved ones, preferably outdoors.

Monika Pamrów

Monika Pamrów

Nauczyciel/Zastępca dyrektora
Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna. Obecnie w trakcie studiów podyplomowych na kierunku Terapia Pedagogiczna i Socjoterapia. Mam ukończone szkolenia z terapii ręki i stopy I i II stopnia, jestem również Trenerem Umiejętności Grafomotorycznych. Pierwsze lata życia dziecka są bardzo ważne dla jego rozwoju, nie tylko fizycznego, ale także intelektualnego, emocjonalnego i społecznego. Wierzę, że prawidłowe pokierowanie dzieckiem pozwala na stymulację jego rozwoju, a nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż obserwowanie jak dzieci rosną, uczą się, jak kształtuje się ich osobowość.
Miałam przyjemność zajmować się dziećmi na każdym etapie rozwoju, od noworodka, aż po dzieci w wieku szkolnym. W pracy z najmłodszymi, staram się dbać należycie o harmonijny rozwój dzieci, bez względu na ich grupę wiekową. Dostosowuję metody pracy tak, aby każde dziecko mogło się rozwijać i doskonalić, pokonując trudności. Ponadto cenię sobie aktywność fizyczną, ponieważ wierzę, że to ruch wyzwala w dzieciach największą siłę i kreatywność, dlatego też organizując dzieciom czas wolny, uwzględniam w nim gry i zabawy, również na świeżym powietrzu.
Cechuje mnie dobroć i cierpliwość, jak również konsekwencja w działaniu. Dzięki dużej kreatywności potrafię uczyć i przekazywać zarówno umiejętności, jak i wiedzę w sposób łączący naukę z zabawą. Moją pasją jest gotowanie co umiem również przełożyć na świetną zabawę. Praca z dziećmi sprawia mi dużą radość, a ich uśmiech jest dla mnie dużą satysfakcją i nagrodą za jej wykonywanie.
maria aziz

Maria Aziz

native speaker
I am a graduate of the Social Academy of Sciences in the field of Early School and Pre-school Pedagogy. I am an English Native Speaker and I have been communicating in this language from an early age. I am currently doing FC certification for my preschoolers. I am interested in computer science, psychology and learning foreign languages. In my spare time, I read books.

Karolina Opalach

Karolina Opalach

pracownik biurowo – administracyjny
Służę pomocą rodzicom i opiekunom, zapewniając sprawną komunikację i profesjonalną obsługę. Dbam o harmonogram spotkań oraz udzielam wszelkich informacji związanych z funkcjonowaniem placówki. Mam nadzieję, że dzięki mnie rodzice czują się bezpieczni i dobrze poinformowani na każdym etapie edukacyjnej podróży swoich pociech.

Temurbek Mirzaliev

native speaker

Allow me to introduce myself – I’m Tim, an English enthusiast with a passion for teaching young minds. My teaching style is anything but ordinary; I believe in making learning English an unforgettable experience. Through the magic of songs, games, and dance, I create an engaging and lively atmosphere that captivates children’s imaginations.
Energy is my middle name, and I have a knack for inspiring kids to be just as enthusiastic about learning as I am. My aim is to foster a love for English that lasts a lifetime. Above all, my heart is big, and I welcome all children with open arms. I’m dedicated to creating a warm and inclusive environment where every child can flourish.