Czym się kierować podczas wyboru przedszkola dla dziecka?

W życiu dziecka jest wiele momentów przełomowych, a jednym z nich jest pójście do przedszkola. To właśnie podczas wychowania przedszkolnego dziecko zaczyna egzystować w otoczeniu innych ludzi, zawiera pierwsze znajomości oraz przyjaźnie i zaczyna uczyć się życia w społeczeństwie. W przedszkolu dziecko dowiaduje się również więcej o swoich umiejętnościach i predyspozycjach, co może kształtować jego rozwój już także w odniesieniu do przyszłego życia w dorosłości. Dlatego ważne jest więc, aby placówka przedszkolna była jak najlepsza i rzeczywiście wspomagała rozwój małego człowieka. Czego należy oczekiwać od placówki przedszkolnej?

Wybór przedszkola dla dziecka – najważniejsze aspekty

W odniesieniu do wysyłania dziecka do przedszkola głównym aspektem, na który rodzice zwracają baczną uwagę, jest bezpieczeństwo. Ponadto wybór przedszkola dla dziecka powinien być poprzedzony wywiadem, a w nim sprawdzeniem ilości salek, łazienek, przepustowości korytarzy, czy wielkości szatni. Warto wiedzieć, że im przedszkole mniejsze, tym łatwiej o uwagę nad dziećmi, jednocześnie duże przedszkole nie musi oznaczać gorszego. Warto jednak sprawdzić, czy sale są wystarczająco obszerne, aby dzieci mogły znajdywać przestrzeń dla siebie. Duży ścisk powoduje więcej konfliktów, także u małych dzieci.

 

Ważny jest plac zabaw w przedszkolu. Przedszkolaki większość czasu spędzają jednak na zabawie i stan techniczny huśtawek, czy też zjeżdżalni nie może być zły, a nawet zadowalający, lecz musi być świetny. Ponadto małe dzieci często są żywiołowe, a przy tym mało ostrożne, w związku z czym zdarzają się ich upadki na placach zabaw. Nawierzchnia na takich placach nie może być więc super twarda.

Wybór przedszkola dla dziecka – oferta edukacyjna

Bezpieczeństwo dziecka w przedszkolu jest sprawą nadrzędną, a w drugiej kolejności jest również wspomniana przestrzeń do zabawy. Jednakże przedszkole to nie tylko zabawa, lecz również edukacja i warto sprawdzić poziom kadry nauczycielskiej w danej palcówce przedszkolnej. Ważne są kwalifikacje kadry, ale także metody oraz możliwości edukacyjne przedszkola. Ogromne znaczenie ma podejście pedagogów do dzieci, czyli znalezienie przedszkola takiego, w którym uczą osoby przygotowane do pracy z dziećmi. Ponadto dobrze jest sprawdzić, czy w placówce są dostępne dodatkowe zajęcia dla przedszkolaków. Dobre przedszkole umożliwia dzieciom naukę tańca, śpiewu, rysunków, a nawet gotowania, dzięki czemu dzieci łatwiej wyrabiają nowe zainteresowania i odkrywają w sobie talenty. Jest to preludium do znalezienia w przyszłości swego miejsca w dorosłym życiu.

 

Ostatnią rzeczą do sprawdzenia jest wyżywienie dzieci w przedszkolu. Ważna jest tutaj zarówno dostateczna ilość takich posiłków, jak i ich odpowiednio wysoka jakość.