Świąteczne gotowanie z przedszkolakiem!

Świąteczne gotowanie z przedszkolakiem

Święta to niezwykły okres, który w większości przypadków spędzamy w gronie rodziny poświęcając jej zaniedbany wcześniej czas. To właśnie dlatego na ten czas czeka tak dużo osób, które pragną odpocząć i po wielu tygodniach bądź nawet miesiącach spędzić ten czas w domu. Jednakże nieco inna sytuacja jest w momencie gdy w domu jest przedszkolak, wówczas to jemy trzeba poświęcić sporą część czasu gdyż jak to dzieci mają w zwyczaju jest on ciekawy świata i wszystkim zainteresowany. Warto przy tym pamiętać, że jest to właśnie najwłaściwszy moment aby zapoznać go nieci lepiej z obchodami Świąt Bożego Narodzenia, które są tak niezwykłe pod wieloma względami. Nie chodzi tutaj tylko o wieczerzę, ale również o przygotowania do kolacji, pakowanie oraz wręczanie prezentów czy śpiewanie kolęd. Nie zapominając przy tym o zapoznaniu dziecka z tradycją oraz opowiedzeniu mu najważniejszych rzeczy z tego wydarzenia, co z pewnością każde dziecko powinno być uczone już od najmłodszych lat. Ale to nie wszystko, ponieważ równie ciekawym zajęciem może okazać się wspólne gotowanie.

Świąteczne gotowanie z przedszkolakiem!

Oczywistą sprawą wydaje się fakt, że dzieci są bardzo ruchliwe i pragną poznawać nowe rzeczy i zapamiętywać informacje. Chodzi również o zajęcie takiego malucha przez jakiś czas i zdołanie zainteresowania go zadaniem. Takim właśnie zadaniem może okazać się wspólne gotowanie, które wykonywane po raz pierwszy niesie za sobą wiele niewiadomych. Jako rodzic z pewnością będziemy martwić się o zdrowie naszej pociechy aby nic się jej nie stało używając podstawowych kuchennych narzędzi. Jednak kiedyś ten moment musi nastąpić, a świąteczne gotowanie z przedszkolakiem wcale nie musi okazać się takim złym pomysłem. Warto popatrzeć na to z innej strony doglądając plusów takiego działania. Otóż wspólne gotowanie może nie tylko zająć dziecko na dłuższy czas i zainteresować go nowym, ciekawym zadaniem ale również może nauczyć go odpowiedzialności i posługiwania się kuchennymi przyrządami. A to wszystko pod bacznym okiem rodzica, który będzie wykonywał inne czynności w kuchni mając na uwadze to co czyni jego dziecko.

Dlaczego gotować z dzieckiem?

Jak wynika z wielu opinii większość rodziców nie jest świadoma tego jak integracja z własnym dzieckiem jest ważna. Wykonywanie razem prostych zadań, takich jak gotowanie pozwala lepiej poznawać swoje dziecko umożliwiając mu tym samym naukę oraz zabawę co niesie za sobą kolejne korzyści. Tak więc nie powinniśmy rezygnować z tego typu działań bojąc się, że może coś się przydarzyć dziecku, które w ten sam sposób będzie w stanie poczuć się odpowiedzialnie mając świadomość że na coś przydaje się swoim rodzicom. Nauka współpracy oraz kontaktu od najmłodszych lat jest bardzo ważna, pozwala na przyszłość zachować dobre relację oraz komunikację nie tylko w gronie domowników ale również w gronie znajomych w późniejszym etapie życia. Krótko mówiąc nie zabierajmy dziecku zabawy oraz możliwości do rozwoju poprzez wspólne gotowanie z okazji nadchodzących świąt. To wszystko z pewnością przyniesie więcej korzyści niżeli minusów.

Co możesz ugotować z dzieckiem?

Kolejnym pytaniem jakie pojawia się bardzo często u rodziców jest to, co mogą przyrządzić wraz ze swoją pociechą. Jednak nie warto szukać trudnych potraw, które od nas samych będą wymagać dużych umiejętności. Lepiej zdecydować się na coś prostego, na najprostsze zadania, które będzie w stanie wykonać sam bądź z naszą pomocą przedszkolak. Takie zachowanie pozwoli w poprawny sposób oswoić się dziecku z kuchnią, dlatego najczęściej wybierane zadania to przygotowywanie ciasteczek czy pierników, które w ostatniej fazie można udekorować co jest zdecydowanie ulubioną formą najmłodszych. Dobrą nauką jest przekazanie wiedzy na temat dbania o higienę, mycia rąk oraz warzyw i owoców co przekłada się na zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa przed różnego rodzaju bakteriami. Są to proste lecz bardzo potrzebne nauki na przyszłości, jakie możemy przekazać dzieciom w tak wczesnym okresie dorastania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *