Jak ważnym elementem edukacji jest przedszkole?

Zapewne zdecydowana większość z nas chodziła niegdyś do przedszkola. Nie jest to może obowiązkowy element edukacji, za wyjątkiem ostatniego roku w przedszkolu, czyli tak zwanej potocznie “zerówki”, a więc grupy przygotowującej do pobytu w szkole, jednak z jakiegoś powodu i tak w większości do przedszkola uczęszczaliśmy. Tu pojawia się pytanie: “Z jakiego powodu tak wiele osób posyłanych jest przez rodziców do przedszkola, mimo że nie jest ono obowiązkiem”? Można byłoby tu wyróżnić powód braku czasu rodziców na zajmowanie się dziećmi, zazwyczaj ze względu na ich pracę. Wielu przecież pracuje niemal codziennie przez wiele godzin w ciągu dnia i rzeczywiście nie ma możliwości zajmować się dziećmi w tym czasie. Jest to powód oczywisty, jednak nie tylko dlatego dzieci chodzą do przedszkola. Przedszkole jest tak naprawdę ogromnie ważnym elementem oraz czasem w edukacji i rozwoju małego człowieka, gdyż przygotowuje go do bardzo ważnego etapu w jego życiu, czyli szkoły. Owszem, znów można wspomnieć o wymienionej wcześniej “zerówce”, która jest obowiązkowa i ma ona przygotować dziecko do pójścia do szkoły, jednak to tylko kilka miesięcy, które, jeśli traktujemy je jako jedyne przygotowanie dziecka do szkoły, mogą po prostu dziecku nie wystarczyć. Wiele osób myśli, iż wcześniejsze lata pobytu dzieci w przedszkolu polegają tylko na zabawie i są jedynie po to, by zapewniać dziecku opiekę podczas nieobecności rodziców. Nic bardziej mylnego. Poza tym zabawa jest równie ważnym elementem w rozwoju dziecka, wręcz można powiedzieć, iż jest kluczowym elementem. Jest to najczęstsza czynności wykonywana przez dzieci w wieku przedszkolnym, stąd też dzieci przez zabawę uczą się, nabywają wiedzę oraz wiele przydatnych umiejętności i kompetencji. Czym innym jest jednak zabawa indywidualna dziecka, a czym innym zabawa dziecka wraz z rówieśnikami. Jeszcze inną kwestią jest zabawa zorganizowana w przedszkolu dla całej grupy przez wykształconych specjalnie do tego celu nauczycieli wychowania przedszkolnego. To głównie ten rodzaj zabawy ma dostarczać dzieciom najwięcej przydatnych i potrzebnych umiejętności, takich jak, chociażby rozpoznawanie literek, zawiązywanie butów, czy nawet odpowiedni sposób trzymania kredki w dłoni. Dodatkowo też, bardzo ważną rolą, jaką spełnia przedszkole, jest rola socjalizacyjna. Otóż przedszkole przygotowuje dziecko do życia i współżycia z rówieśnikami, a także i dorosłymi na co dzień. Nie zdajemy sobie z tego często sprawy, jednak jest to niezmiernie ważna kwestia. Przedszkole jest skarbnicą wiedzy, umiejętności oraz kompetencji, aczkolwiek dziecko nie jest w stanie nabyć ich wszystkich przez te kilka miesięcy obowiązkowej “zerówki”.